Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
18Tem/170

Pirinç tanesi..

pirinç                   Pirinç tanesi

Ben beş yaşında idim. Babaannem rahmetli pirinç ayıklıyordu. Bir tane yere düştü. Babaannem eğildi aramaya başladı. Sağa bakıyor sola bakıyor bulmaya çalışıyor…. Çocukluk işte ‘aman babaanne’ dedim. ‘Bir pirinç tanesi için bu kadar caba harcamaya yorulmaya değer mi?’

6Tem/170

ADALET KİMLER İÇİN? – Ruhittin SÖNMEZ

r sönmezADALET KİMLER İÇİN? - Ruhittin SÖNMEZ

Ülkemizde ciddi bir adalet tartışması, arayışı ve hatta özlemi olduğu muhakkak.

Çok partili hayatımızın en güçlü iki partisinin birinin adının Adalet Partisi, diğerinin Adalet ve Kalkınma Partisi olması geçmişten gelip devam eden bir adalet arayışının var olduğunu gösterir.

15 seneden beri tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yargıya güvenin dip yapması ve adalet özleminin en üst noktaya çıkmasının sebebi ne?

Ana muhalefet partisi liderinin başlattığı, fakat parti amblemi ve başka sloganların taşınmadığı, sadece “adalet” teması üzerinden devam eden “Adalet Yürüyüşü” bugün 22. gününde.

Ankara’dan İstanbul’a devam eden “Adalet Yürüyüşü”nün, adında “adalet” bulunan iktidar partisi (AKP) tarafından “FETÖ ve PKK ile işbirliği, şiddet çağrısı, ülkeye ve şehitlere ihanet” gibi ağır ithamlarla tanımlanması ibret vericidir.

Ak Parti iktidarı öncesindeki yargıyı muhafazakâr kesim “vesayet yargısı” olarak tanımlardı. Mesela 28 Şubat dönemi yargı kararları bu sıfatı hak ettirmekte idi. Bu sebeple bugünkü Ak Parti’nin tabanı olan muhafazakâr kesim o dönemde yürüyüşler yapmıştı. Laik kesim ise bu adaletsizliklere duyarsız kalmıştı.

26Haz/170

22. teravih; Yeşilova Karaağaç Camiinde..

IMG_4300

17 Haziran 2017 Cumartesi /  Prof.Dr. Mehmet Bayrak, Günay Gülcü ve Dr. Ali Değirmenci ile birlikte Deliveli Köyünde iftar acınca, teravihi Yeşilova Karaağaç Camiinde eda edelim karar verildi.

23Haz/170

Dünya güzeli Kerpe’de

IMG_4716Dünya güzeli Kerpe’de

Eşsiz doğası, kayalıkları ve sahiliyle Kocaeli'nin cennet köşelerinden biri olan Kerpe'de artık bir Dünya Güzeli var.

22May/170

KAFKA’DAN KANDIRA’YA – Mustafa YILDIZ

kafka1KAFKA’DAN KANDIRA'YA – Mustafa YILDIZ

“Kafka’yı okurken kimden böyle utanıyorsun?                                                                           – Sen kendi gücünden utanıyorsun.”                                                                                        (Elias Canetti/ Edebiyatçılar Üzerine)

Sabah uyandım, Kafka okuyorum: İçindeki bir metnin de adı olan Akbaba’yı, kısa metinleri, hikayecikleri. Ya başlıklarından ya da içlerinde geçen bir sözden, bir cümleden kopan çağrışımlarla hafızamın derinliklerinde uyuyan bir olaya gidiyorum, yer ve zaman birliği, bütünlüğü veya herhangi bir sıralama aramaksızın, kendiliğinden.

Sözgelimi, “Vazgeç” başlıklı kısa metin Kandıra çarşısını getirdi gözümün önüne; küçük ayaklarımla Türkocağı Caddesini yukarıdan aşağıya ağır ve yavaş adımlardım, çarşamba akşamüzerleri pazar dağılırken çarşıda gezmeye bayılırdım, birbirlerine karışmış biçimde ezik sebzelerin kokusu, mandalina, portakal kokuları -hâlâ burnumda tüter- çocukluğumun aromalarıydı. Kafka, Vazgeç’te şöyle bir cümle kullanmış: “Yaptığım keşifle gelen korku yolumu şaşırttı, bu şehri henüz çok iyi tanımıyordum”.

20May/170

Seda Güngör ile Batuhan Öztaş evlendi..

IMG_2639

19 Mayıs 2017 Cuma / Seda Güngör ile Batuhan Öztaş evlendi.

17May/170

Zeki Bük kardeşimizi 17 Mayıs 1977’de kaybetmiştik

IMG_5379

Ahmet Turan Bağdaş; “İİTİA Sultanahmet’ten okul arkadaşım olan  Zeki Bük kardeşime Allah rahmet eylesin.. Zaman ne çabuk geçiyor!.. Unutmamalıyız..”

13May/170

Dizi oyuncusu Mina Nur Kaymas artık liseli..

IMG_1984                        Uzun yıllar Menkul Kıymetler A.Ş. İzmit Şube Müdürü olarak görev yapan ekonomist Cihat Kaymas’ın Dizi oyuncusu küçük  kızı Mina Nur Kaymas, Çamlıca Doğa Kolejinden mezun oldu. 

11May/170

Kocaeli SMMM Odası Meclisinde Vali Güzeloğlu konuştu

IMG_1674

9 Mayıs 2017 Salı/ Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

10May/170

Berat Kandilinizi tebrik eder, her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesi olmasını dilerim.

berat-kandili-ne-zaman-iste-en-guzel-kandil-mesajlari-berat-kandili-dua-ve-ibadetleri-5694481

Berat kelimesi borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma demektir.

Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

Berat Kandilinizi tebrik eder,  her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesi olmasını dilerim.

22Nis/170

Dr. Fatma Emre ve Dr. Oktay Taşolar’a la birlikte nice senelere..

IMG_9045

21 Nisan 2017 Cuma / Akşam kaldığımız Otelde Dr. Fatma Emre Taşolar ile Dr. Oktay Taşolar’ın evlilik yıldönümünü kutladık.

Taşolar çiftine çocukları ve ailesi ile birlikte mutlu ve huzurlu nice senelere..

20Nis/170

Büyük Başarı! – Mustafa KÜPÇÜ

mustafa kupcuBüyük Başarı! - Mustafa KÜPÇÜ-Gazeteci

"Resmi olmayan" sonuçlara göre, Anayasa değişikliklerine ilişkin referandum, birkaç puan farkla "evet" lehine sonuçlanmış!

"mış" diyorum! Çünkü gerçekten "adil ve hukuki bir sonuç" olduğuna ilişkin kaygılarım var!

Daha önceki yazılarımda da belirttim;

Demokratik bir HUKUK DEVLETİ'nde, "Cumhur Başkanı" toplumun bir yarısının başkanı olamaz! Hele, "parti başkanı" hiç olamaz!

Cumhurbaşkanı'nın siyasi partiler arasındaki "uzlaşma" ve "ülke içi barış" için bir "orta hakem" görevi vardır.

Hakem ya da Hâkim, "taraf tutuyorsa" orada ne demokrasi vardır ne de hukukun üstünlüğü...

Üstelik bu referandumda taraflar arasında korkunç bir adaletsizlik yaşanmıştır.

11Nis/170

Çağdaş Kocaeli Gazetesi, 9 Nisan 2017 Pazar

a54

Kategori: Kişisel Yorum yok
5Nis/170

Akça Koca Platformu, Kenan Serhat İnce’yi dinledi

7

Akça Koca Kültür Platformunun “Türkü Gecesinde” Halk Müziği sanatçısı Kenan Serhat İnce ve gurubu Türk Halk Müziği Çalgıları ile ilgili bilgi verip, türkülerimizden örnekler sundu.

3Nis/170

Kocaeli Gazeteleri, 3 Nisan 2017 Pazartesi

IMG_8473

27Mar/170

EN SADE VE ANLAŞILIR BİLGİLENDİRME…

AKLI BAŞINDA HERKES OKUSUN VE CEVAPLASIN

1. Cumhurbaşkanının taraflı olmasını, bir partinin genel başkanı olmasını doğru buluyor musunuz ? (Madde 101)
EVET ( ) HAYIR ( )

2. Cumhurbaşkanının eşini, oğlunu, damadını ya da seçilmemiş herhangi bir kişiyi sayı sınırlaması olmaksızın yardımcı ve bakan olarak atayabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 106)
EVET ( ) HAYIR ( )

3. Cumhurbaşkanlığı makamının hastalık, yurtdışına çıkış ya da ölüm gibi nedenlerle boşalması durumunda halkın seçmediği bir cumhurbaşkanı yardımcısının ülkenin başına geçerek tüm yetkileri kullanabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 106)
EVET ( ) HAYIR ( )

4. Cumhurbaşkanının kendisini yargılama yetkisine sahip tek mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 12 sini bizzat atamasını, 3 üyeyi de genel başkanı olduğu parti aracılığı ile Meclis’te seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 159)
EVET ( ) HAYIR ( )

5. Aynı zamanda bir parti lideri olan Cumhurbaşkanının, hakim ve savcıları atayan, görevden alan ve görev yerini değiştiren HSYK’nın 13 üyesinden 6’sını doğrudan kendisinin atamasını, 7’sini ise partisinin çoğunluğu elinde bulundurduğu TBMM’ye seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 159)
EVET ( ) HAYIR ( )

6. Cumhurbaşkanının hem partisinin il başkanını, hem valiyi, hem de mahkeme heyetini atamasını doğru buluyor musunuz? ( Madde 101, 104, 159)
EVET ( ) HAYIR ( )

7. Bir partinin üyesi/tarafı olan cumhurbaşkanının atadığı hakim ve savcıların, yani adaletin bağımsız ve tarafsız olacağını düşünüyor musunuz? (Madde 159)
EVET ( ) HAYIR ( )

8. Yüzde 51 ile seçilmiş cumhurbaşkanının yüzde 100 oyla seçilmiş meclisi feshedebilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 156)
EVET ( ) HAYIR ( )

9. Cumhurbaşkanının tek başına OHAL ilan edebilmesini, OHAL süresince ülkeyi kararnamelerle yönetmesini, Cumhurbaşkanı istemedikçe meclisin toplanmamasını doğru buluyor musunuz? (Madde 119)
EVET ( ) HAYIR ( )

10. Halktan toplanan vergilerden oluşan bütçenin nerelere harcanacağını Cumhurbaşkanının tek başına karar vermesini doğru buluyor musunuz? (Madde 161)
EVET ( ) HAYIR ( )

Kategori: Kişisel, Mesaj Yorum yok
24Mar/170

VM MEDİKAL PARK’TA..

17458038_10155552448444239_3493117675328810681_n

22 Mart 2017 Çarşamba / Bugün Kocaeli VM Medical Park Hastaneleri ile Kocaeli Turizm Derneğinin sözleşme törenine katıldık.

16Mar/170

Sarıbay: Kocaeli Aydınlar Ocağı İzmit için tam bir kültür abidesi

aydynlar-i

Sarıbay: Kocaeli Aydınlar Ocağı İzmit için tam bir kültür abidesi

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı, önceki dönem başkanı ve yöneticileri CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ve yönetimini ziyaret ederek 18 Mart Cumartesi günü gerçekleştirecekleri ve İç İşleri eski Bakanı Meral Akşener’in konuşmacı olarak yer alacağı konferansa davet ettiler.

14Mar/170

Meral Akşener, 18 Mart’ta İzmit’te..

17218768_10158444538960341_3680683148908356761_o  14 Mart 2017 Salı/ Eski İçişleri Bakanı Meral Akşener Aydınlar Ocağı'nın daveti üzerine İzmit’e geliyor.

Eski İçişleri Bakanı Meral Akşener Aydınlar Ocağı'nın daveti üzerine Kocaeli'ye gelerek 'Milli İradenin Önemi' konulu konferansa katılacak. 18 Mart'ta Fuar içinde bulunan Çağlayan Restoranda gerçekleşecek program öncesinde, Akşener'i ağırlayacak olan Kocaeli Aydınlar Ocağı basın toplantısı gerçekleştirdi. Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez ve yönetiminin katıldığı basın toplantısında konuşan Başkan Sönmez, tüm vatandaşları Akşener'in katılacağı programa davet etti.

11Mar/170

EVET MİYMİŞ, HAYIR MI? – Saliha MALHUN

salihamalhunEVET MİYMİŞ, HAYIR MI? - Saliha MALHUN

Eskiden yâ’ni san’at âlemi denilen bu bataklığa yeni düştüğüm zamânlarda, o kadar sene okuduğum kitapların ve yazarların dünyâsında sermest bir hâl ile yaşayacağımı sanırdım. 15 yaşından i’tibâren çikolata almaktan vazgeçip harçlığımı, büyüklerin okuduğu san’at - edebiyat dergisi olan Türk Edebiyatı Dergisi'ne yatırarak terbiye olmuştum. İçine düştüğüm ortamda bu, gül bahçesi zannetmiştim. En küçük yazarı olarak sorumluluğumu ifâ etmeye başladığım san’at mahfillerinde benim üzerimden dönen, sonra bataklığa çevrilen kavgaların ortasında yine o dergiden okuduğum yazarların davranış ve irfânıyla hareket etmeye çalıştım.