Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
9Eyl/170

Ali Kocatürk’ten ACI BİR YOL HİKAYESİ

Kocatürk’ten ACI BİR YOL HİKAYESİ

Derince Belediyesi CHP Meclis Üyesi, emekli albay Ali Kocatürk; Kandıra, Şile ve Derince’nin yeni durumdaki köylerindeki eksikliklerden bahsetti.

Derince Belediyesi CHP Meclis Üyesi, emekli albay Ali Kocatürk birkaç gün önce Kandıra, Şile ve Derince’nin yeni durumdaki köylerinde dolaşarak incelemelerde bulundu. Yaptığı incelemelerde önemli çıkarımlar yapan Kocatürk, “Memleketimizin doğasının gerçekten güzel olduğunu bir kez daha gördüm. Ancak pervasızca katledildiğine ve katledilmeye devam ettiğine de şahit oldum” ifadelerine yer verdi.

İŞTE ALİ KOCATÜRK’ÜN İZLENİMLERİ

kocaturk-(sadece-ayaktaki)

6Eyl/170

Amir Ateş Ağva Kurfallı da..

IMG_7595

3 Ağustos 2017 Pazar / Ağva Kurfallı da 24. bayram toplantısı

5Eyl/170

Dr. Büyükkaya’ya bayram ziyareti

IMG_7645

4 Eylül 2017 Pazartesi / Eski Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya ve eşi Müjgan hanım bayramın son günü Akça Koca Kültür Platformu yöneticilerini ağırladı.

31Ağu/170

“ZAFER’LER KOLAY KAZANILMIYOR” – Süleyman PEKİN

“ZAFER’LER KOLAY KAZANILMIYOR” – Süleyman PEKİN

(8 yıl önceki yazımızı bugünlerin anısına paylaşıyoruz)

Millî Mücadele’mizi büyüten yokluktur, yoksunluktur. Ordunun ve paranın yok, düşmanınsa çok olduğu hengâmede çözülen diz bağları “Kurulur, bulunur, yenilir” üçlemesiyle onarılmıştır.

1911, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22.. Sayması dile kolay, yaşaması zehir - zemberek tam 12 sene harp meydanları evimiz, siperler döşeğimiz, mermiler azığımız olmuş. Anaokuluna yeni başlayan yavru liseyi bitirince bitirmişiz askerlik tahsilimizi.

Elde yok, avuçta yok.. Kiminin ekmeklik bir parça mısırını da düşman alınca mısır koçanlarını döverek un etmişler ve ondan da ekmek. Kimi atların, katırların dışkılarındaki arpa tanelerini toplayıp temizleyerek çorba..

Kimi ağaç kabuklarını (Edirne), kimi süpürge tohumlarını (Çeşme), kimi otları ve ısırganları (Bahçecik) yiyerek yaşaya kalmışlar ve zaferin müjdesini bunun karşılığında almışlardı. Kimi Hacer Nine gibi bitip tükenmek bilmeyen göç yolculuklarında yorgunluktan öldü diye bırakılmış, kimi Mahmut Dede gibi seferberlikten dönen babasının üniformasındaki bitleri elleriyle ayıklamış ama hepsi de mütevekkil, mağrur ve halâskârlara minnetle dolu.

30Ağu/170

Kocaeli Gazeteleri, 29 Ağustos 2017 Salı

h

22Ağu/170

DANIŞMANLARA DANIŞMALI MI DANIŞMAMALI MI? – Ruhittin SÖNMEZ

r sönmezDANIŞMANLARA DANIŞMALI MI DANIŞMAMALI MI? - Ruhittin SÖNMEZ

ABD Başkanı Donald Trump ilginç bir başkan. Alışılmadık çıkışları ve beyanatları oluyor. Buna karşılık Trump'ın ekibindeki istifa ve ayrılık depremi devam ediyor.

Yedi aylık süreçte Beyaz Saray Milli Güvenlik Danışmanını, FBI Direktörünü, üç iletişim direktörünü kaybeden Trump, son olarak 17 danışmanının istifasına neden oldu. Trump ayrıca bir yıldır beraber çalıştığı Baş Stratejisti’ni işten çıkardı.

Geçen hafta Danışmanlar Konseyinden 8 üye Başkan Trump’ın açıklamalarını benimsemedikleri için istifa etti. Danışmanlar Konseyinden istifa edenler arasında ABD’nin dünyaca Intel, Merck, Frazier, 3M gibi dev şirketlerinin tepe yöneticileri olan ünlü CEO’lar vardı.

Bu konseyde ayrıca IBM, General Motors, JP Morgan Chase, Wal-Mart, Boeing, Pepsi gibi şirketlerin CEO’ları da vardı.

Trump da tam kendisine yakışanı yaptı: Danışmanlar Konseyini feshetti.

Hem de sosyal medya hesabından, "Konseyden ayrılan her CEO'nun yerine getirebileceğim çok kişi var. Tribünlere oynayanlar devam etmemeliydi” mesajını paylaşarak.

Daha önce de UBER'in eski CEO'su, çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelere getirilen seyahat yasağının ardından; Tesla'nın CEO'su ve Disney'in CEO'su ise ABD'nin Paris iklim anlaşmasından çekilmesi üzerine kuruldan ayrılmışlardı.

Sanayi Konseyi'ndeki 11 CEO ise Trump'ın ırkçılık yanlısı gruplara karşı söylemini hafif buldukları gerekçesiyle danışmanlık görevlerinden ayrıldıklarını açıklamıştı.

Bir başka istifa furyası da Beyaz Saray Sanat Komitesi'nden geldi. Sanat Komitesinden 16 üye, Trump'ı protesto etmek amacıyla görevlerinden ayrıldı.

16Ağu/170

ÖZ GÜVENLİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN 10 SİHİRLİ CÜMLE / Ramazan ŞİMŞEK

(Troy Wayrynen/picturesbytroy.com)ÖZ GÜVENLİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN 10 SİHİRLİ CÜMLE / Ramazan ŞİMŞEK -Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog

Çocukla beraber yaşadıklarınız, davranış ve duygularınız çok daha etkilidir ama doğru zamanda, doğru beden dili ile söylenen söz de çok güçlüdür. Anne baba ile kurulan iletişimin neredeyse tümü bilinçaltı kütüphanenizin bir yerinde saklıdır.

Öyle cümleleri vardır ki onlar hep ön raftadır, kulağınızda küpe, zihninizde bir yankıdır. Bir işe başlarken, devam ederken ya da pes ettiğinizde içinizden kendiliğinden çıkan ses çoğu zaman anne ya da babanıza aittir. Atacağınız adımı olumlu ya da olumsuz etkiler bu sözler. Peki, çocuğun öz güven sahibi olması için hangi sözler etkilidir? En yalın tanımıyla öz güven; kişinin benlik değeri ve bir etkinliği yapabilmesi hakkındaki olumlu düşüncelere sahip olmasını ifade eder.

12Ağu/170

Masallardan fırlamış gelmiş Aygır Gölü – Bihter GÖRDÜ

tekne-300x169           Masallardan fırlamış gelmiş Aygır Gölü –Bihter GÖRDÜ

Köroğlu destanlarından, Dede Korkut hikayelerinden, kanatlıymış gibi uçarcasına koştuğuna inanılan su aygırı ya da denizatlarını hatırlayacaksınız. Bu eşsiz atların suda yaşadıklarına, su aygırından türediklerine inanan Türkler,  derin dağ göllerinde bu cins atların yaşadıklarını düşünür ve bu göllere de aygır gölü adını verirlermiş.

29Tem/170

KIBRIS’TA “ENOSİS”E YOL VERİN GİTSİN! – Süleyman PEKİN

sleyman-pekin-2_thumbKIBRIS’TA “ENOSİS”E YOL VERİN GİTSİN! -  Süleyman PEKİN

Türkiye konumundaki ülkelerin içi - dışı bir olduğundan fazla içe kapanarak dış gelişmelere kayıtsız kalınması ciddi bir hata olur. Dış gelişmelerin ise stratejik gerçekliklere göre değil de içerideki algılara göre değerlendirilmesi ayrı bir hata zinciri başlatır.

Kudüs’te İsrail’in uyguladığı faşizan eylemler; 4 Müslümanın ölümüne ve onlarcasının yaralanmasına sebep olan ibadeti engelleyici uygulamalar şiddetle kınanmalıydı. Onun öncesinde IŞİD’in / DAEŞ’in Türkmen kenti Telafer’de sivil 200 Müslümanı katletmesi çok daha önemliydi ve kınanmaktan öte lânetlenmeyi iktiza ediyordu.

28Tem/170

CAMİLER, KUR’AN KURSLARI, İMAM HATİPLER VD. – Ruhittin Sönmez

r sönmezCAMİLER, KUR’AN KURSLARI, İMAM HATİPLER VD. - Ruhittin Sönmez

Türkiye dünyadaki Cami sayısının en yüksek olduğu ülke, 90 bin camimiz var.

1 milyon 150 bin kursiyeri olan 16 bin Kur’an Kursumuz,

1,5 milyon öğrencisi olan 3500 adet İmam Hatip okulumuz,

100 İlahiyat Fakültemiz var.

Birlik Vakfı, Ensar Vakfı, Hizmet Vakfı, Hayrat Vakfı gibi bir sürü vakıf üzerinden, normal okullarda da dini eğitim veriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının İmam-Hatip unvanında 71 bin 362 personeli, müezzin olarak 11 bin 908, Kur'an kursu öğreticisi olarak 19 bin 721 olmak üzere toplamda 141.233 personeli bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na, 2017 bütçesinde 6 milyar 867 milyon lira ödenek ayrıldı. Camilerde toplanan yardım paraları bu rakamların dışında.

Diyanet’in 2017-2021 Stratejik Planı’na göre, bu beş yıllık dönemde 40 milyar TL harcama yapacak.  Bu harcamaların yüzde 95’i personel maaşları için.

Kısaca devletimiz ve milletimiz dini eğitime ve ibadethanelere olağanüstü önem veriyor, ciddi harcamalar yapıyor.

18Tem/170

Pirinç tanesi..

pirinç                   Pirinç tanesi

Ben beş yaşında idim. Babaannem rahmetli pirinç ayıklıyordu. Bir tane yere düştü. Babaannem eğildi aramaya başladı. Sağa bakıyor sola bakıyor bulmaya çalışıyor…. Çocukluk işte ‘aman babaanne’ dedim. ‘Bir pirinç tanesi için bu kadar caba harcamaya yorulmaya değer mi?’

6Tem/170

ADALET KİMLER İÇİN? – Ruhittin SÖNMEZ

r sönmezADALET KİMLER İÇİN? - Ruhittin SÖNMEZ

Ülkemizde ciddi bir adalet tartışması, arayışı ve hatta özlemi olduğu muhakkak.

Çok partili hayatımızın en güçlü iki partisinin birinin adının Adalet Partisi, diğerinin Adalet ve Kalkınma Partisi olması geçmişten gelip devam eden bir adalet arayışının var olduğunu gösterir.

15 seneden beri tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yargıya güvenin dip yapması ve adalet özleminin en üst noktaya çıkmasının sebebi ne?

Ana muhalefet partisi liderinin başlattığı, fakat parti amblemi ve başka sloganların taşınmadığı, sadece “adalet” teması üzerinden devam eden “Adalet Yürüyüşü” bugün 22. gününde.

Ankara’dan İstanbul’a devam eden “Adalet Yürüyüşü”nün, adında “adalet” bulunan iktidar partisi (AKP) tarafından “FETÖ ve PKK ile işbirliği, şiddet çağrısı, ülkeye ve şehitlere ihanet” gibi ağır ithamlarla tanımlanması ibret vericidir.

Ak Parti iktidarı öncesindeki yargıyı muhafazakâr kesim “vesayet yargısı” olarak tanımlardı. Mesela 28 Şubat dönemi yargı kararları bu sıfatı hak ettirmekte idi. Bu sebeple bugünkü Ak Parti’nin tabanı olan muhafazakâr kesim o dönemde yürüyüşler yapmıştı. Laik kesim ise bu adaletsizliklere duyarsız kalmıştı.

26Haz/170

22. teravih; Yeşilova Karaağaç Camiinde..

IMG_4300

17 Haziran 2017 Cumartesi /  Prof.Dr. Mehmet Bayrak, Günay Gülcü ve Dr. Ali Değirmenci ile birlikte Deliveli Köyünde iftar acınca, teravihi Yeşilova Karaağaç Camiinde eda edelim karar verildi.

23Haz/170

Dünya güzeli Kerpe’de

IMG_4716Dünya güzeli Kerpe’de

Eşsiz doğası, kayalıkları ve sahiliyle Kocaeli'nin cennet köşelerinden biri olan Kerpe'de artık bir Dünya Güzeli var.

22May/170

KAFKA’DAN KANDIRA’YA – Mustafa YILDIZ

kafka1KAFKA’DAN KANDIRA'YA – Mustafa YILDIZ

“Kafka’yı okurken kimden böyle utanıyorsun?                                                                           – Sen kendi gücünden utanıyorsun.”                                                                                        (Elias Canetti/ Edebiyatçılar Üzerine)

Sabah uyandım, Kafka okuyorum: İçindeki bir metnin de adı olan Akbaba’yı, kısa metinleri, hikayecikleri. Ya başlıklarından ya da içlerinde geçen bir sözden, bir cümleden kopan çağrışımlarla hafızamın derinliklerinde uyuyan bir olaya gidiyorum, yer ve zaman birliği, bütünlüğü veya herhangi bir sıralama aramaksızın, kendiliğinden.

Sözgelimi, “Vazgeç” başlıklı kısa metin Kandıra çarşısını getirdi gözümün önüne; küçük ayaklarımla Türkocağı Caddesini yukarıdan aşağıya ağır ve yavaş adımlardım, çarşamba akşamüzerleri pazar dağılırken çarşıda gezmeye bayılırdım, birbirlerine karışmış biçimde ezik sebzelerin kokusu, mandalina, portakal kokuları -hâlâ burnumda tüter- çocukluğumun aromalarıydı. Kafka, Vazgeç’te şöyle bir cümle kullanmış: “Yaptığım keşifle gelen korku yolumu şaşırttı, bu şehri henüz çok iyi tanımıyordum”.

20May/170

Seda Güngör ile Batuhan Öztaş evlendi..

IMG_2639

19 Mayıs 2017 Cuma / Seda Güngör ile Batuhan Öztaş evlendi.

17May/170

Zeki Bük kardeşimizi 17 Mayıs 1977’de kaybetmiştik

IMG_5379

Ahmet Turan Bağdaş; “İİTİA Sultanahmet’ten okul arkadaşım olan  Zeki Bük kardeşime Allah rahmet eylesin.. Zaman ne çabuk geçiyor!.. Unutmamalıyız..”

13May/170

Dizi oyuncusu Mina Nur Kaymas artık liseli..

IMG_1984                        Uzun yıllar Menkul Kıymetler A.Ş. İzmit Şube Müdürü olarak görev yapan ekonomist Cihat Kaymas’ın Dizi oyuncusu küçük  kızı Mina Nur Kaymas, Çamlıca Doğa Kolejinden mezun oldu. 

11May/170

Kocaeli SMMM Odası Meclisinde Vali Güzeloğlu konuştu

IMG_1674

9 Mayıs 2017 Salı/ Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

10May/170

Berat Kandilinizi tebrik eder, her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesi olmasını dilerim.

berat-kandili-ne-zaman-iste-en-guzel-kandil-mesajlari-berat-kandili-dua-ve-ibadetleri-5694481

Berat kelimesi borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma demektir.

Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

Berat Kandilinizi tebrik eder,  her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesi olmasını dilerim.