Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
8Eyl/170

BİR 6-7 EYLÜL KARŞILAŞTIRMASI!… / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türk Olmak 1

BİR 6-7 EYLÜL KARŞILAŞTIRMASI!... / Özcan PEHLİVANOĞLU

Bugün 7 Eylül ve Türkiye'de Türklere ait olmayan medya “6-7 Eylül” olaylarını “kara leke” olarak ilan etmiş durumda. Diğer yandan da, Ermeni meselemizin istismarcıları yine soykırım yalanları peşinde! Kimse sormuyor, karşılıklılık mı yani mütekabiliyet var mı diye...

Kardeşim sen yaparsan benim elim armut mu, toplayacak? Elin adamı kırk bin tane film çevirerek Türk vatanı Balkanları elimden almış, sen de suçlu benmiymişim gibi bir de bana algı operasyonu yapıyorsun. Yok öyle yağma!

4Ağu/170

DEMOKRASİ TRENİ YOLA ÇIKIYOR!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed                   DEMOKRASİ TRENİ YOLA ÇIKIYOR!..  / Özcan PEHLİVANOĞLU

Uzun zamandır içimden kalem oynatmak gelmiyor. Yaşananlara, yazıp çizilenlere, siyasetin kokuşmuşluğuna bakınca zaten nasıl gelsin diyorsunuz. Olan bitene bakıp karamsar olmamak elde değil...

Ancak bu ortamda bir cenah var ki; orada yozlaşma, kokuşmuşluk ve ihanet büyük prim yapıyor!

7Tem/170

AH KIBRIS VAH KIBRIS!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamedAH KIBRIS VAH KIBRIS!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Bu yazıyı Aralık 2015'te yazmışım. Şimdi küresel güçler Kıbrıs'ı yine masaya yatırttı. Bizimkilerin eli çok zayıf. Olmayan bir Kıbrıs sorunumuzdan kurtulmaya çalışıyorlar. Tıpkı 100 küsur sene önce Balkan sorunundan kurtulmaya çalışan Osmanlının yöneticileri gibi! Tarih yine tekerrür mü, edecek? Ona siz karar vereceksiniz!

Türkiye’nin başı, Güneydoğu’da yoğun bir çatışma süreci yaşanan pkk ile dertte...

Türk Milleti de haliyle buraya odaklanmış durumda ama etrafında en az bunlar kadar önemli gelişmeler oluyor.

11Haz/170

İFTARLAR AMACINA ULAŞIYORMU?- Özcan PEHLİVANOĞLU

özcan pehlivanoğluİFTARLAR AMACINA ULAŞIYORMU?- Özcan PEHLİVANOĞLU

Her gece bir iftardan bir iftara gidiyoruz. Çağıranlardan ve hatırlayanlardan Allah razı olsun. Ancak bu iftarlara katıldıkça, bu iftarların amacına ulaşıp ulaşmadığını düşünmeye ve sorgulamaya başladım.

Malumunuz bu iftar modası Akp iktidarı ile başladı. Ben çocukluğumda, gençliğimde ve orta yaşlarımda böyle bir şey bilmezdim.

Oruç ve sahurlar evde yapılırdı. Bir kaç istisnası elbette vardı. Büyüklere yada çok yakın komşulara gidildiği olurdu ama genel kaide evde yapmaktı.

Dedem veya babamın iftar saati yolda gördükleri fakir fukarayı soframıza getirdikleri olurdu. Şaşa ve israf yoktu. Ramazanımızı mütevazi ölçülerde geçirirdik.

Bize Ramazan'ın bir rahmet, mağfiret, bereket ayı olduğu kadar Müslümanlar için vücudu dinlendirme ile ibadet ve şükürle geçirilecek bir zaman dilimi olduğu öğretilmişti.

Şimdi bir iftardan ötekine koşuyoruz. İftarlar kesmiyor sahur programlarına gidiyoruz. Genellikle ihtiyaç sahiplerinden ziyade bizim gibi adamlar davetli! Hatta o kadar aynı insanlarla sıklıkla karşılaşıyoruz ki, "İftar Akrabalığı" oluşmaya başladı.

26May/170

YENİLECEKSİNİZ!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türk Kültür Festivali 2

YENİLECEKSİNİZ!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu “Türkiye Cumhuriyeti” üzerinde fırtınalar kopmaya devam ediyor. Tartışmalar 94 yıldır sürüyor.

29Nis/170

YENİ PARTİ Mİ? BAŞKAN ADAYI MI? – Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (1)YENİ PARTİ Mİ? BAŞKAN ADAYI MI? - Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye artık farklı bir sistemle yönetiliyor. Gerçi henüz halk bunu anlamadı ama yakın bir zamanda anlayacak.

18Nis/170

İNSAN MESELEMİZ!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed

İNSAN MESELEMİZ!..   /  Özcan PEHLİVANOĞLU

Aklıma geldikçe hatırlatıyorum işte! Bu yazıyı da, bir sene önce yazmışım. Acaba hala aynı yerde mi, duruyoruz? Bu sorunun cevabını siz verin, isterim!

İnsan, Havva ve Adem’den bu yana gündemdeki ilk meselemiz. Ancak ne var ki, bu mesele olumlu bir çizgide gelişme göstereceğine, devamlı surette geriye doğru gidiyor. Belki bu da, kıyamet alametlerinden biridir.

14Nis/170

VALLAHİ BEN YAZMADIM!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

özcan pehlivanoğluVALLAHİ BEN YAZMADIM!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyun. Ben yazsaydım; ırkçı, faşist, şovenişt falan gibi saydırıp dururdunuz. Çok şükür ben yazmadım ama doğruluğunun altına imzamı atarım. Burası Düzce.com'dan, Erkan Arslan duygu ve düşüncelerime tercüman olmuş kendisine teşekkür ediyorum.

““Bu millet” diye başlayan cümleler duymaya başladık bu aralar. Devamında isminin zikredilmesini beklerken “bu millet” diye biten cümleler takip etti. Aslında söylenen isimler de vardı, olumsuzundan atfedilen, ama onu demiyoruz, bunu demiyoruz, şunu demiyoruz, bu millet diyoruz ile biten balyoz ağırlığında cümleler.

Var mı acaba başka ülkelerde de adı söylenemeyen milletler?

2Nis/170

YARIM ELMAYI PAYLAŞMANIN ANATOMİSİ! – Özcan PEHLİVANOĞLU

Özcan Bey Paylaşım 2 (2)  YARIM ELMAYI PAYLAŞMANIN ANATOMİSİ! - Özcan PEHLİVANOĞLU

“31.Mart.2016/Eski bir yazı, hatırlatayım dedim!”

Toplumun ve o toplumun fertlerinin her birinin, ruhsal direnme seviyesini belirleyen noktaları vardır.

Ruh; bilgi ile beslenir ve olgunlaşır. Yada tam tersi olur. Yani bilgisizlikle zayıflar ve basitleşir.

Her birimiz için, insan hayatı kolay değildir. Acılar, sevinçler, hüzünler, duygu yoğunlukları hepimizin hayatında önemli yer tutar.

Bu açılardan bakınca, insan ruhunu doğru bilgi ile besleyip duygusal yakınlıklarla olgunlaştırmamız, ardından da her bir acıda, sevinçte, tasada birbirimizi yalnız bırakmamamız gerekir.

29Mar/170

BOSTANCI’DA GECE VAKTİ BİNLERCE İNSAN, AKŞENER’LE BULUŞTU!../ Özcan PEHLİVANOĞLU

IMG_8279

BOSTANCI'DA GECE VAKTİ BİNLERCE İNSAN, AKŞENER'LE BULUŞTU!../ Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye 16 Nisan'da bir referanduma gidiyor. Devlet ve hazine desteği ile propaganda yapanlar ortada... Kimse onlara bu parayı nereden bulupta harcıyorsunuz diye sormuyor ve soramıyor!

Buna karşılık Meral Akşener'in dediği gibi "cep delik, cepken delik" misali imece usulü ile bir "HAYIR" kampanyası sürüyor.

19Mar/170

NE YAPARSANIZ YAPIN “HAYIR”LISI OLACAK!.. / Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (1)

NE YAPARSANIZ YAPIN “HAYIR”LISI OLACAK!.. / Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye ve Türk Milleti korku ve tehtid dolu bir baskı altında. Yoldan, sokaktan, köprüden geçerken ya da binalara bakarken “evet” baskısını iliklerinize kadar hissediyorsunuz! Sanki birileri sizin adınıza karar vermiş gibi...

6Şub/170

ELÇİYE ZEVAL OLMAZ / TÜRKLERİN DİKKATİNE!../ Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed  ELÇİYE ZEVAL OLMAZ / TÜRKLERİN DİKKATİNE!../ Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Prof.Dr. Orhan Türkdoğan, yaşı doksanlara varmış çok değerli bir bilim adamımızdır. Türk sosyolojisine dair verdiği sayısız eserler vardır. Rahmetli Prof.Dr. Turan Yazgan hocanın kurduğu “Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı”nın “TARİH” adlı dergisi, Kasım-Aralık 2016 sayılarında, Türkdoğan hocanın “Osmanlı Kimliği veya Türk Toplumunun Etnisiti Serencamı” isimli bir makalesini yayınladı.

Kanaatimce bu makale, Türkler açısından bilinmesi gereken gerçekleri içerdiğinden, mutlaka okunması gerekmektedir. Okuyalım ki; bugün yaşadıklarımıza bir anlam verebilelim. Ben de kendimce bir kampanya yürüterek, bu makalenin okunup anlaşılmasına çalışıyorum...

30Oca/170

6-7 EYLÜL’Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK’I? – Av.Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed

6-7 EYLÜL’Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK’I? – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU 

“Yunanistan 8 haini iade etmeyip, Ege Denizindeki Türk Adalarını işgal etmeye ve Kıbrıs'ta Türk hakimiyetine son vermeye çalıştıkça bende unutan veya hiç bilmeyen akıllara bir hatırlatayım dedim. Malum bugün 29 Ocak!”

Türk Milleti, tarihi sorunlar içinde boğuşup duruyor ve bu sorunların içinden akıl ve bilgi yolu ile değil de, yumurta kapıya geldiğinde kaba kuvvet ile çıkmaya çalışıyor.

Vereceğimiz örnekte bunun bariz bir göstergesi...

14Oca/170

KUDÜS PERİŞAN, MÜSLÜMAN PERİŞAN! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (1)

KUDÜS PERİŞAN, MÜSLÜMAN PERİŞAN! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Bu hafta İsrail'e bir seyahat yaptım. Tabii ki İsrail'e gidip Kudüs'e gitmemek olmazdı bizde oralara giderek Mescid-i Aksa'yı ve Peygamber makamlarını ziyaret ettik. Falih Rıfkı Atay'ın “Zeytindağı” adlı eserinde anlattıklarını bizzat yerinde müşahade ettik. Hatta Cuma namazımızı da Mescid-i Aksa'da kıldık.

Biliyorsunuz, Peygamber Efendimiz Mirac Hadisesini Mescid-i Aksa'da yaşamıştır ve bir Hadislerinde “Oraya gidin ve içinde namaz kılın” demiştir. Yani o topraklar bizim için kutsal olan; gidilmesi, ziyaret edilmesi ve elde tutulması gereken topraklardır.

11Ara/160

TÜRK’ÜN (İNSAN) HAKLARI GÜNÜ!.. / Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (2)  TÜRK’ÜN (İNSAN) HAKLARI GÜNÜ!.. / Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Halep'teki masum çocuklara ithaf olunur!

Bu yazıyı dört yıldır her 10 Aralık'ta yayınlıyorum. Sizce değişen bir şey var mı?

4Ara/160

İNSAN MESELEMİZ!.. / Av.Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (1)  İNSAN MESELEMİZ!.. /  Av.Özcan PEHLİVANOĞLU

İnsan, Havva ve Adem’den bu yana gündemdeki ilk meselemiz. Ancak ne var ki, bu mesele olumlu bir çizgide gelişme göstereceğine, devamlı surette geriye doğru gidiyor. Belki bu da, kıyamet alametlerinden biridir.

Dünyanın her yerinde insan denilen mahlukata ilişkin sayısız sorun bulunuyor. Ancak hayatın doğası gereği biz ilk önce toplumumuza, ailemize ve kendimize bakmak ve insana ilişkin sorunları bu noktadan çözmeye başlamak zorundayız.

25Kas/160

TÜRK’ÜN AĞZINA BAL ÇALMAK! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (1)
TÜRK’ÜN AĞZINA BAL ÇALMAK! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Milli şairimiz merhum Mehmet Akif, Türk milletini İstiklal Mücadelesi’ne razı etmek için gittiği Kastamonu’da 19 Kasım 1920 tarihinde şöyle der: “Milletler topla, tüfekle, ordularla, tayyarelerle yıkılmaz. Milletler ancak aralarındaki bağlar çözülerek, herkes kendi başının derdine, kendi menfaatini temin etmek sevdasına düştüğü zaman yıkılır.” Bu ifade doğru değilmidir?

Eğer buna doğru diyorsak; hem kendi halimize hem de etrafa, çok dikkatlice bakmamız gerekir.

20Kas/160

TÜRKLER ŞİMDİ NE YAPACAK ? – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (1)

TÜRKLER ŞİMDİ NE YAPACAK ? – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

“Türkiye’de yaşayan herkes rahatlıkla “ben, Kürdüm, Çerkezim, Çeçenim, Rumum ya da Ermeniyim, Süryaniyim, Keldaniyim, Romenim” diyebilir. (Ben buna Arnavutum, Boşnakım, Pomakım, Arabım, Lazım ve benzerleri ni de eklemek istiyorum.) Bu tabii ve doğru kimlik belirleyiştir. Ama asla ve asla Türk’üm diyemez.

Hangi etnik gruptan olursan ol, onunla övünmek ve bunu “kültür mozaiği” söylemleriyle dayatmak, müstakbel oluşumlara filiz açmak haktır, doğrudur ve ilericilik addedilir. Ancak tek bir grup bundan istisnadır. Türk’ten, Türklükten bahsedersen anında “çağdışı” damgasını yersin, paranoyak ve şovenist olarak vasıflandırılırsın. Nedir insanımızı böyle düşündüren? Kimler bu söylemleri bıkıp, usanmadan, dillendirip zihinlere kazıyor? Her şey bir tarafa da; insanımızın öz benliğini, Türklük bilincini keşfetmesi neden faşizm oluyor?” diyor geçen ay yayınlanmış olan “Osmanlı Türkmüydü?” kitabının araştırmacı yazarı Necati Gültepe

9Kas/160

TÜRK ADALARINDA TÜRKLERİN VAHİM DURUMU! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed (1)  TÜRK ADALARINDA TÜRKLERİN VAHİM DURUMU! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Sizin için yine çok önemsiz konulardan birini yine sizlerle paylaşmak zorundayım! Şimdiden verdiğim rahatsızlık için özür dilerim.

Biliyorsunuz “Bulgaristan'a Bakmak Zorunda Kaldık!” diye bir yazı yazdım. Bu yazı üzerine Rodos, İstanköy ve Oniki Ada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı'dan şu mektubu aldım. Kaymakçı bu mektubun bir yerinde, adalarda yaşayan Türkler için “...bu çığlığa dünya kamuoyu gibi Türk kamuoyu da yanıt vermek durumundadır.” ve “Adalarda varlıklarını sürdürmeye çalışan bir avuç Türk / Müslüman azınlığın sessiz çığlığını dünya kamuoyuna duyurmak zorunluluğu vardır.” dediği için bu görevi şu an yapıyorum.

31Eki/160

BULGARİSTAN’A BAKMAK ZORUNDA KALDIK! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

IMG-20161030-WA0000
BULGARİSTAN'A BAKMAK ZORUNDA KALDIK! – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Komşumuz Bulgaristan'da, 23 adayın yarışacağı Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 6 Kasım 2016 Pazar günü yapılacak. Bulgaristan'da 1.5 milyon civarında Türk'ün vatandaş olduğu tahmin ediliyor. Bunların büyük bir bölümü çifte vatandaşlık hakkına sahip olarak Türkiye'de yaşıyor.

Bunlara birde Türk Milletinden olarak gördüğümüz Pomak ve Çingene kardeşlerimizi ekleyince, Bulgaristan ister istemez, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, her bir Türk'ün ilgi alanına zorunlu olarak girmesi gereken bir ülke oluyor.