Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
26Kas/180

İl ve İlçelerimizin Değerlerini Ne Kadar Tanıyoruz?– İsmail KAHRAMAN

46524122_1225013260986612_195558463806373888_o

İl ve İlçelerimizin Değerlerini Ne Kadar Tanıyoruz? – İsmail KAHRAMAN

Marmara Bölgesi Fatihi Kocaeli, Düzce, Akçakoca ve Sakarya Kocaali’ye adını veren Akçakoca Gazi’nin Kandıra Babatepe’deki anıt mezarı ziyaretçi bekliyor.

24Ağu/180

BELGESEL TADINDA TÜRKİSTAN‘DAN MALAZGİRT ZAFERİ‘NE – İsmail KAHRAMAN

ismail kahramanBELGESEL TADINDA TÜRKİSTAN‘DAN MALAZGİRT ZAFERİ‘NE – İsmail KAHRAMAN

Kültür ve medeniyetimizin temelini oluşturan, tarihe adını yazdırmış önemli bilim adamlarını mütefekkirleri sanatçıları ve ruh mimarlarını doğuran bölge.. Türklerin ilk İslam'la şereflendiği ata yurdu. Divânu Lugâti't-Türk'ü kaleme alan Kaşgarlı Mahmud'u, Kutadgu Bilig müellifi Balasagun'lu Yusuf Has Hacib'i hadis alimi İsmail Buharileri yetiştiren ve bugün milyonlarca türkü içinde barındıran, binlerce yıllık köklü bir medeniyete ev sahipliği yapmış toprakların adı Türkistan. Sınırları Batıda Hazar Denizi ve Ural Dağları'nın güney kısmına, kuzeyde Sibirya'ya, güneyde İran, Afganistan ve Tibet'e, doğuda Çin ve Moğolistan'a kadar uzanan bir coğrafya. Çin Seddinden cebeli Tarık ve Atlantik sahillerine yüzlerce milyon Türk nüfusunun yaşadığı Türkistan.

31Tem/150

Vali Güzeloğlu’na Akçakoca Gazi Çağrısı – İsmail KAHRAMAN

Vali Güzeloğlu’na Akçakoca Gazi Çağrısı - İsmail KAHRAMAN

Kocaeli bölgesi tarih ve kültür bakımından çok büyük zenginliklere sahip. Ama ne acıdır ki bu tarih ve kültür zenginliklerini ne Kocaeliler olarak kendimiz tanıyoruz ne de buraları Türkiye tanıyor. Kocaeli Orhangazi döneminin Büyük komutanlarından Akçakoca Gazi tarafından fethedilmiş, ilimiz Kocaeli’nin adı da Bu büyük komutandan Akçakoca’nın eli anlamına gelmektedir.   

Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından “Akçakoca Gazi Seöpozyumu” düzenlendi. Biz de bu sempozyuma araştırmacı gazeteci ce Devri Alem Belgesel programı yapımcısı olarak “Akçakoca Gazi’den günümüze Marka Kent Gebze” bildirisi sunarak tarihimize karşı vefa borcumuzu ödedik. Ama sempozyuma katılan çok sayıda Bilim adamı maalesef Akçakoca Gazi’nin mezarının bulunduğu Kandıra bölgesine götürülmedi. Keşke bu Akademisyenler Kandıra bölgesinde bilimsel araştırmalar yapabilselerdi.