Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
23Oca/170

AZİZ DOSTUM Av. SELİM SELAMİ ÇAKICI BEY – Musa ORDU

musa orduAZİZ DOSTUM Av. SELİM SELAMİ ÇAKICI BEY – Musa ORDU /Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim İstişare Kurulu Üyesi

Kocaeli Aydınlar Ocağı Camiası olarak, son beş altı yıl içerisinde mensuplarımızdan çok değerli arkadaşlarımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Şöyle ki,

27 Ağustos 2011 tarihin de Ocağımız Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şefik Postalcıoğlu ’nu bir Ramazan gününün Kadir Gecesi’nde kaybettik. Şefik Bey Kardeşimizin vefatı sebebiyle hepimiz adeta yıkıldık.

4. Temmuz 2015 tarihinde bu defa da Ocağımız Üyesi Av. Beytullah Uslu’yu yine bir Ramazan günü ebediyete uğurladık. Beytullah Beyin vefatı da, Ocak mensupları olarak hepimizi derinden yaraladı.

Son olarak da 8 Ocak 2017 tarihinde Ocağımızın İlim İstişare Kurulu Üyesi Av. Selim Selami Çakıcı’yı kaybettik..Selim Selami Beyin vefatına da hepimiz son derece üzüldük. Çok değerli dostlarımız bir hazan yaprağı gibi birer birer döküldükçe bizimde üzüntülerimiz ziyadesiyle artmaktadır. Allah’tan niyazımız şudur ki, vefat edenlere rahmet, hayat da bulunan bütün arkadaşlarımıza hayırlı ve sağlıklı, sıhhatli uzun ömürler nasip etsin.

Ben şahsen, her üç arkadaşımızın vefatı üzerine kendi yakın akrabalarımdan birisi ölmüş gibi arkalarından hüngür hüngür ağladım. Zira, her üç arkadaşımızı da candan, garez siz ve ivazsız olarak çök seviyordum. .Bu meyanda şu hususu ifade edeyim ki, son yıllarda çok samimi arkadaşlarımızı yakın aralıklarla kaybetmemiz sebebiyle, Merhum Prof.Dr. Ayhan Songar’ın ifadesiyle, hepimiz adeta “ Yetim-i akran olduk”.

Bu vesile ile yukarıda adı geçen üç değerli arkadaşımız ile birlikte bugüne kadar ebediyete intikal eden bütün Ocak mensuplarına Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Hepsinin mekanı Cennet olsun.

9Ara/160

Kocaeli Aydınlar Ocağı Sivas Seyahati-3 / Musa ORDU

musa orduKocaeli Aydınlar Ocağı Sivas Seyahati-3 / Musa ORDU

Bundan önceki yazımda, 30 Ekim Pazar günü saat 9.oo da Aydınlar Ocağı Derneklerinin 44. Büyük Şura Sonuç Bildirisinin okunmasını müteakip, ev sahibi Ocak Başkanının hazırlamış olduğu program gereğince saat 11.oo sıralarında Divriği'ye gitmek üzere, otelin önünde toplandığımızdan bahsetmiştim. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyorum.

Ev sahibi Ocak Başkanı, Prof. Dr. Fahrettin Göze Bey gelen misafirlere Sivas'ın tabii ve tarihi güzelliklerini de gösterebilmek bakımından, programa Divriği ziyareti de koymuş. Durumu müsait olan bütün ocak mensupları ziyarete katılabilecekti. Ancak bazı üyelerin uçak saatleri uymadığı için bu ziyarete iştirak edemediler. Ancak, 39 kişinin durumunun müsait olduğu anlaşıldı. Bu bakımdan tam bir otobüslük olmuştuk. Saat 11.oo sıralarında otobüsteki yerlerimizi alarak Divriği'ye doğru gitmek üzere hareket edildi.

Divriği'nin Sivas'a uzaklığı 185 km imiş. Bu bakımdan yolcuğun, yolların durumu da dikkate alınarak 2,5 saate yakın sürebileceği bildirildi. Bu iki buçuk saat ifadesi epeyce gözümüzü korkuttu. Zira bunun bir de 2,5 saatte dönüşü olacaktı. Bu sebeple, bazı arkadaşlar "Divriği'ye gitmek bu kadar zahmete değer mi acaba" diye düşüncelerini açık bir şekilde ifade ettiler. Artık olan olmuştu. Bir defa yola çıkmıştık, başa gelen çekilecekti. Bu minval üzere pek standartlara uymayan yollarından kıvrıla kıvrıla Divriği'ye doğru yol almaya başladık. Bu arada şu hususu da ifade edeyim ki, Sivas - Divriği arasında yeni yol yapım çalışmalarına başlanmış. Temennimiz odur ki,  inşallah kısa zamanda tamamlanır

1Ara/160

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 2 ) – Musa ORDU

musa orduKocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 2 ) – Musa ORDU

Bundan önceki yazımda İzmit ekibi olarak Sivas'a gidişimizi ve seyahatimizin birinci günü olan Cuma günününöğleye kadar olan kısmından bahsetmek suretiyle yazımın son kısmında da Sivas hakkında kısaca bilgi vermiştim. Şimdi yazıma kaldığım yerden devam ediyorum

28 Ekim Cuma günü öğleden sonra saat 14.30 da kaldığımız Büyük Otelin toplantı salonunda Şura başladı., saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını müteakip  gündeme geçildi.

Açılış konuşması yapması için ev sahibi ocak başkanı Prof. Dr. Fahrettin Göze'ye söz verildi. Fahrettin Bey üyelere "hoş geldiniz" dedikten sonra, şuranın faydalı olabilmesi ve gelen misafirlerin rahat edebilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ve bu gayeye matuf bir program hazırladıklarını ifade etti.

Arkasından Aydınlar Ocağı Dernekleri Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal kürsüye davet edildi. Genel Başkan, bundan önce yapılan şura tarihinden itibaren, bu güne kadar memleketimizde meydana gelen hadiselerin değerlendirilmesini yaptıktan sonra, şuranın Aydınlar Ocağı Derneklerine ve memleketimiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

18Kas/160

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati (1) – Musa ORDU -35

musa orduKocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati (1) – Musa ORDU

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her sene Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki defa şurası yapılmaktadır. Bu minval üzere bu yılki Kasım ayı şurası da, bir önceki toplantıda alınan karar mucibince, Sivas Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu toplantı Aydınlar Ocaklarının 44.  Şurası oluyordu.

28-29-30 Ekim 2016 tarihleri arasında Sivas'ta yapılan bu toplantıya, Kocaeli Aydınlar Ocağı Üyeleri olarak, Ocak Başkanı Av. Ruhittin Sönmez Beyin riyasetinde her dönemde olduğu gibi yine kalabalık bir ekip ile iştirak edildi. Ocak üyelerinden bu toplantıya,

-Ocak Başkanı Av. Ruhittin Sönmez ve eşi Dr. Ayşe Gülden Sönmez,

-Ocak Başkan Yardımcısı ve 54 dilde Tercüme Bürosu sahibi, Yeminli Tercüman Cemal        Barış ve eşi Harita Mühendisi Hatice Nur Barış ile mahdumları Hasan Barış, Hayrettin Barış, Cihan Fatih Barış

-Kuruçeşme Son Belediye Başkanı Ali Kahraman ve eşi Asuman Kahraman,

-İSKİ Eski Yönetim Kurulu Üyesi Musa Ordu ve eşi Reyhan Ordu,

-Ocak Eski Başkanı ve Mali Müşavir Ahsen Okyar,

-Ocak Eski Başkanı ve Kocaeli Tahlil Laboratuarı sahibi Uz. Dr. H. İbrahim Kahraman

-Bahçecik Belediyesi Eski Başkanı İbrahim Gencer,

-Makine Mühendisi Hasan Baltacı,

-Yalova Ün. Öğretim Üyesi Yunus Özen

-Yönetim Kurulu üyesi,  Kimya Y. Mühendisi Mustafa Görgün

-İstanbul Aydınlar Ocağından olup, İzmit ekibine dâhil olan Av. Zeki Hacı İbrahimoğlu iştirak etmiştir.

14Tem/140

İZMİT KAFİLESİNİN İNEGÖL VE BURSA GEZİSİ – Musa ORDU

musa orduİZMİT KAFİLESİNİN İNEGÖL VE BURSA GEZİSİ – Musa ORDU

Gezmeyi seven ve zaman zaman Memleketimizin muhtelif yerlerinde bulunan tarihi ve turistik yerlerine seyahat tertip eden İzmitli bir grup arkadaş bu defa Ramazan Ayı öncesinde günübirlik İnegöl ve Bursa gezisi tertip etmişler. Bu gezi 21 Haziran 2014 Cumartesi günü yapılacaktı.

Önceden geziye iştirak edeceklere duyurulduğu üzere seyahat saat 8.30 sıralarına Perşembe Pazarından hareket etmek suretiyle başladı. Evvelce yapılan bu nevi gezilerde olduğu gibi yine bütün arkadaşların hareket saatine riayet ettikleri memnuniyetle görüldü. Bu geziye,

-Ziraat Müh. Hasan Uzunhasanoğlu ve eşi Emine Uzunhasanoğlu

-Mali Müşavir Ahsen Okyar ve eşi Nursel Okyar ile kızları Zeynep Gökçen Okyar

-Derince Milli Eğitim Müdürü Remzi Turan ve eşi Emine Turan

-İSKİ Eski Yönetim Kurulu Üyesi Musa Ordu ve eşi Reyhan Ordu

-Kimya Müh. Yüce l Uzman ve eşi Zehra Uzman

-Makine Müh. Çetin Mut ve eşi Elvan Mut

-Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yunus Özen

-Petrolcü Orhan Çakar

-İnşaat Müh. Coşkun Karakadılar iştirak etmişlerdi r.