Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
22Ara/170

YAKTIN YÜREĞİMİ “ŞABAN” KARDEŞİM – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerYAKTIN YÜREĞİMİ “ŞABAN” KARDEŞİM - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER /Kaliteli Yaşam Uzmanı

Her gün mutlaka yapmakta olduğum günlük yürüyüşlerimden birini yapıyordum. Kapalı yolda uzaktan bir ayakkabı boyacısı gördüm. Hiç boyatmak niyetim yoktu ama, birden bire fikir değiştirdim ve hızla duvarın kenarında kimseye zararı olmayan bir köşecikteki boyacıya doğru yürüdüm. Selam, sabah hoş sohbetten sonra, aramızda geçen diyaloğu sizlerle de paylaşmak istedim.

- Gardaş nerelisin? - İskenderunluyum abi, Hatay İskenderun.

- O kadarını bilirim, ben eski kamyon şoförüyüm. 20 yaşımda Bursa’dan yük götürmüştüm İskenderun’a. Hem de aynı gün kent meydanında Merhum Neşet Ertaş’ın açık hava konserini canlı olarak izlemiştim.

15Eki/170

İKİNCİ (MANEVİ) ANNEM RAHİME İĞCİ – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerİKİNCİ (MANEVİ) ANNEM RAHİME İĞCİ - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER
21.Dönem Burdur Milletvekili / Kaliteli Yaşam Uzmanı

Daha önce adına makaleler ve şiirler yazdığım öz anam Ayşe Hanım (Ülkü) COŞKUNER’i, 13 Ekim 2003 tarihinde sevdiğine yolcu etmiştik. Bugün bana hiçbir yakınlığı olmadan, hiçbir zorunluluğu olmadan, tamamen insani duygularla, uzun süre annelik yapmış olan Rahime annemden bahsedeceğim.
Rahime annem büyük halam Emine İğci ve Demirci Koca İrbelek, İbrahim İğci’nin büyük gelinidir. Halaoğlum Ahmet İğci’nin hanımı olan annem, bugün 85 li yaşlardadır.

10Ağu/170

Bazen,- Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

 süleyman coşkunerBazen,- Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER / Kaliteli Yaşam Uzmanı

Bazen,
"Allah gönlüne göre versin"
diye dua ederiz değil mi?

- Kişinin gönlü hırsızlık yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, gıybet etmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, tembellik yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü vergi kaçırmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, kavga etmek istiyorsa,
- Kişinin gönlü, sadakatsizlik yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, Vatana Millete teröristlik yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, öfkesinin peşinden dört nala gitmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, obezliğe devam etmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, hasetliğe devam etmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, muhatabını aşağılamaya devam etmek istiyorsa...

Rabbimizden ne talep ettiğimizin farkında mıyız acaba???

19Tem/170

KALİTELİ YAŞAMDA ALIN TERİNİN KUDSİYETİ – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKALİTELİ YAŞAMDA ALIN TERİNİN KUDSİYETİ - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Efendimiz (sav), “çalışanların hakkını alın teri kurumadan veriniz”, buyurmuşlardır. Çalışanların alın terinin kudsiyetinin tesbiti, dışardan göründüğü kadar kolay değildir. Zira üretilen ürünlerin üzerinde, üretim sürecinde akıtılan terin envanteri bulunmamaktadır. Bu durum, üründen yararlananların teşekkürlerinin çoğu zaman, gerçek ter sahiplerine ulaşmasını engellemektedir.

Hemen belirtmeliyim ki, her akıtılan ter de mübarek değildir. Hırsızlar da kova kova ter akıtırlar ama, yaptıkları eylem hukuksuzdur ve cezai müeyyidesi vardır. Aynı zamanda da, ilgili kişinin kalitesini yerle bir eder.

Bazı insanlar da müşkülpesenttir, dikkatsizdir, özensizdir. Yapar yapar bozarlar, bozar bozar bir daha yaparlar. Sorsanız başlarını kaşıyacak zamanları yoktur. Sonuç, elde var sıfır…

29Mar/170

GENÇLERİMİZE NE OLUYOR ALLAH’IM? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerGENÇLERİMİZE NE OLUYOR ALLAH’IM? - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER Kaliteli Yaşam Uzmanı

Önceki gün Konyaaltı caddesi Serdengeçti Parkı’nda akşam yürüyüşü yapıyordum. Ortaokul son veya lise birinci sınıfta olduklarını tahmin ettiğim iki erkek arkadaş kaykay yapıyorlardı. Bir tanesi akrobasi hareketleri denerken diğeri de onu cep telefonu ile videoya çekmeye gayret ediyordu.

Akrobasi hareketleri oldukça zor ve zaman zaman düşme tehlikesi geçiren gencin ağzından bu makaleyi yazmamı zorlayan olumsuz cümlecikler dökülüyordu.

“Hay ananı s……m”. keşke bir defaya mahsus istemeyerek ağzından kaçmış olsaydı. Her hareketinin başarısız olmasında aynı negatiflik dozajındaki küfrünü yapıyordu. O kadar çok alışmışlar ki, video çeken diğer arkadaşı bu durumdan hiç rahatsız olmuyor. (gibi görünüyordu).
Bir uzman olarak müdahale etmeyi düşündüm. Ama başıma geleceği muhtemelen çok iyi biliyordum. Oğlum arkadaşının anasına niye küfür ettin dediğimde alacağım cevap: Amca sen manyak mısın? Hiç ben arkadaşımın anasına küfür eder miyim? Olacaktı. Çünkü, hareketi istem dışı hale gelmişti.

27Mar/170

Kimler Uzun Yaşar? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKimler Uzun Yaşar? - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Sağlıklı, dengeli ve kaliteli beslenmeyi alışkanlık haline getirip, son nefesine kadar uygulayanlar.

Sürekli ve dengeli hareket ve spora son nefesine kadar devam edenler.

Dengeli, ölçülü ve sürekli çalışmaya son nefesine kadar devam edenler.

Sürekli başarı üretip, başarıdan zevk almayı başarabilenler.

,Kaliteli ve nitelikli okumayı son nefesine kadar alışkanlık haline getirenler.

Dost ve arkadaşlık portföylerini başarı ile dizayn edebilenler.

Gülümseme, naiflik, nezaket ve kibarlığı son nefesine kadar bırakmayanlar.

Olumsuzluklar karşısında sabretmeyi becerebilenler.

Olumsuzluklar karşısında yüksek kaliteli çözümler üretebilenler.

Başarmaya ve güzelliklere odaklananlar.

22Mar/170

16 NİSAN REFERANDUMUNA DOĞRU – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner 16 NİSAN REFERANDUMUNA DOĞRU - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER /Kaliteli Yaşam Uzmanı

Çağdaş Dünyamızda en iyi yönetim şekli olarak “DEMOKRATİK” sistem, genel kabul görmüş durumdadır. Bazı ülkelerde biraz şekli değiştirilmiş olsa bile, bazı hırslı ve amacı farklı olabilen yöneticilerin elinde uygulama dejenerasyonuna uğramış olsa bile, günümüzde bundan daha iyi bir yönetim şekli bulunmamaktadır.

Demokratik sistemin en önemli özelliği, o ülkede yaşayan seçme yaşına gelmiş insanların hür ve bağımsız oyları ile yapılan seçimlerdir. Yani, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözünde olduğu gibi “HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”.

Anayasa ve ilgili yasalara göre belirli süre ve zamanlarda yapılan, her çeşit seçimlerde seçme yeteneğine sahip ülkenin tüm insanları kapalı bir mekanda kendi hür iradesiyle, kimseyle paylaşmadan gizli bir şekilde oyunu kullanır. Oy kullanma zamanı gelinceye kadar hiç kimsenin kimseyi oy kullanma konusunda rahatsız etmesi ve zor kullanması doğru değildir.

1Mar/170

KALİTELİ YAŞAMDA DOST VE ARKADAŞLIK PORTFÖYÜNÜN DİZAYNI – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKALİTELİ YAŞAMDA DOST VE ARKADAŞLIK PORTFÖYÜNÜN DİZAYNI - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER /Kaliteli Yaşam Uzmanı

Yüksek kaliteli bir dost ve arkadaşlık ilişkisi, kaliteli bir insan olmanın ve yüksek kaliteli yaşayabilmenin en önemli faktörlerinden birisidir. Yalnızlığın Allah’a (cc) mahsus olduğunu, çevremizdeki insan dahil her türlü madde ve imkana her an muhtaç olduğumuzu düşündüğümüzde, dost ve arkadaşlarımızın hakkıyla dizayn edilmesinin önemi bir kat daha artmaktadır.

İnsanlar kalabalıklar halinde yaşarlar. En kalabalık şehirlerin de daha kalabalık cadde ve mekanları vardır. Nedense insanlar her gün hep oraya akarlar. Çünkü birbirimize her an ihtiyacımız vardır. Çevremizde olan veya bize yakın olan herkes, dost ve arkadaşlık portföyümüzde yer alır mı acaba?

Denize bir taş attığımız zaman, taşın düştüğü noktadan itibaren sayısız ve düzenli yuvarlak haleler oluşur. Taşın düştüğü noktaya kendimizi koyarsak, birinci haleye kaç kişi sığar? İki veya üç kişi. İşte bunlar hayatımızın olmazsa olmaz derecedeki yakın kişileri olmalı. Yani eş, çocuklar, anne-baba ve kardeşler. Bir de can dost ve arkadaşlar. Ondan sonraki halede 4 veya 5 kişi. Bunlar da yakın akrabalar veya can dost ve arkadaşlar.

20Şub/170

Gözlerim ışıladı bir an seni görünce – Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerDr. Süleyman COŞKUNER

Gözlerim ışıladı bir an seni görünce
Kader tüm ağlarını bizim için örünce
Güzellikler var iken yaşanır mı körünce
Ab-u hayat bizedir yaşamayı bilince

13Şub/170

BAZI İNSANLARA ŞAŞMAMAK ELDE DEĞİL – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerBAZI İNSANLARA ŞAŞMAMAK ELDE DEĞİL - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER
Kaliteli Yaşam Uzmanı

- Çalışmayıp tembellik ederek
- Önemli işleri sürekli erteleyerek
- Hareket etmeyerek
- Spor yapmayarak
- Şüphecilik yaparak
- Halisünasyonlarla uğraşarak
- Ümitsizlik besleyerek
- Temelsiz korkular üreterek
- İhmalkarlık yaparak
- Sürekli hata ve açık arayarak
- Öfkelenmeyi alışkanlık haline getirerek
- Gülümsemeyi sürekli tatile göndererek
- Evhamlarla boğuşarak
- Olumsuz beklentilere boğularak
- Affetmeyerek
- Gıybet ederek
- Kin ve intikam duygularına karılarak

10Şub/170

ÇOCUKLARIMIZI KANATLARINDAN TUTMAYALIM – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerÇOCUKLARIMIZI KANATLARINDAN TUTMAYALIM - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER / Kaliteli Yaşam Uzmanı

Bir anne kuş yumurtadan çıkan yavrusunu olağanüstü bir ihtimamla büyütür. Zarar gelmemesi için hayatını ortaya koyar. Ağzı ile besler. Yavrusunun talebine göre yiyecekler bulmaya gider. Biraz palazlanınca uçmayı öğretme eğitimine başlar. Yavrunun kanatlarının hem güçlenmesi hem de uçmaya hazırlanması için akla hayale gelmedik antremanlar yaptırır. Bu süreçte yavru kuş annenin bütün eğitimine canı gönülden karşılık verir.

Belki kendisinin bu eğitimleri niçin aldığından haberi bile yoktur. Bir müddet geliştikten sonra, anne yiyecek aramaya gittiği vakit, yavrular yuvalarında kanatlarını çırparak eğitime kendileri devam ederler. Anne yiyecekle gelince, yuvadaki yavrular sevinç gösterilerini kanatlarını çırparak ve becerebildikleri kadarıyla değişik sesler çıkararak gösterirler.

Yuva genellikle güvenli olsun diye, ulaşılması zor ve çetin yerlere yapılır. Annesiz eğitim sırasında yavru kuş yuvadan düşerse, muhtemelen hayatı son bulur. Uçmasını iyice öğrenmeden asla düşmemelidir. Yavru kuş günün birinde uçmayı iyice öğrendiğine kanaat getirdiği zaman, annesinin olmadığı bir zamanda, (kendince en uygun zaman), yuvadan uçar. Bir daha da asla yuvaya geri dönmez.

10Ara/160

KALİTELİ YAŞAMDA AKIL NİMETİ – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner  KALİTELİ YAŞAMDA AKIL NİMETİ - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER / Kaliteli Yaşam Uzmanı

İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özellik, akıl nimetine sahip olmasıdır. Akıl, Yüce Allah’ın (cc) eşref-i mahlukat olarak onurlandırdığı insana bahşettiği en önemli nimettir. Önemine binaen sorgulama ve hesaba çekilme süreci de, akıl baliğ olunca başlamaktadır. Zira aklı olmayanın hem Allah katında, hem de hukuki alanda sorumluluğu da yoktur.

26Kas/160

Önceliklerimiz – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner  Önceliklerimiz - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER Kaliteli Yaşam Uzmanı

24Kas/160

HUZUR OTAĞLARIMIZ “CAMİLERİMİZ” – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner  HUZUR OTAĞLARIMIZ “CAMİLERİMİZ” / Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER -Kaliteli Yaşam Uzmanı

Camilerimiz, Müslümanların farz olan namaz ibadetlerini ifa etmek için, cem oldukları, toplanma mekanlarıdır. Camilerimiz bizler için çok büyük anlamlar ifade eder. Şehrimizin veya köyümüzün en güzel ve belirgin yapısı camilerimizdir. İnsan içine girince bir huzur bulur.

19Kas/160

EMEKLİLİKTE KÖY MÜ, YOKSA ŞEHİR Mİ? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner

EMEKLİLİKTE KÖY MÜ, YOKSA ŞEHİR Mİ? / Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER - Kaliteli Yaşam Uzmanı
15Kas/160

Her çeşit toplumda kendilerine en kısa zamanda YER bulabilirler. – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKendilerine YER bulabilirler. - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER / Kaliteli Yaşam Uzmanı

Her an gülümsemeyi bilenler.
Tatlı dilliler.
Naif ve nezaketli olanlar.
Ölçüyü iyi bilenler.
Güvenenler.
Çözüme odaklananlar.
Espiri yeteneği olanlar.
Dinlemeyi iyi bilenler.
Saygılılar.
Karşılıksız, şartsız, şurtsuz sevenler.
Yerine göre esnek olabilenler (kaypak değil).
Başarılı olanlar.
Üretenler.
Paylaşanlar.
Destek verenler.
Yardımlaşanlar...
Her çeşit toplumda kendilerine en kısa zamanda YER bulabilirler.

27Eki/160

KALİTELİ YAŞAMDA SOSYAL MEDYA KULLANIMI – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKALİTELİ YAŞAMDA SOSYAL MEDYA KULLANIMI - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER
Kaliteli Yaşam Uzmanı

Artık öyle bir hale geldik ki, kendimizi sosyal medyadan uzak tutmamız imkansız hale geldi. Bıçağı, kesme ihtimaline rağmen nasıl kullanmaktan vazgeçemiyorsak; televizyonları zararlı yayınlarına ve radyasyonuna rağmen kullanmaktan nasıl vazgeçemiyorsak; bir takım zararlarına rağmen, sosyal medyayı da kullanmak zorundayız ve de kullanıyoruz.

20Eki/160

KALİTELİ YAŞAMDA “DİĞERGAMLIK – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER Kaliteli Yaşam Uzmanı

süleyman coşkuner  KALİTELİ YAŞAMDA “DİĞERGAMLIK -  Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER Kaliteli Yaşam Uzmanı 

9Eki/160

ÇİZME BENİ – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner  ÇİZME BENİ - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Ağır sözler söyleyip ne olur ezme beni
Yüreğime çökerek gönülden üzme beni
Kapat hisler kapını bir daha sezme beni
Geriye çekilip de uzaktan süzme beni

6Eki/160

ÜMİTSİZ YAŞANIR MI? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

SAM_8252  ÜMİTSİZ YAŞANIR MI? - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Bir işçi oda büyüklüğündeki buzdolapları üreten bir fabrikada çalışır. Bir Cuma günü mesai bitimine ramak kala son kontrol için bir buzdolabının içine girer. Orada birtakım işler yaparken, diğer bir arkadaşı içeride kimsenin olmayacağını tahmin ederek kapıyı kapatır. İçerdeki işçi ne kadar bağırdıysa sesini dışarıya duyuramaz.