Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
19May/190

Müzik notaları hangi kelimelerden türetilmiştir?

PMBI9550

Kategori: Mesaj Yorum yok
18May/190

İslam’da resim ve heykel yasağı var mıdır?.. / Prof.Dr. Nusret ÇAM*

unnamed (1)

Resmin yasak olduğunu ileri sürenlerin en kuvvetli delilleri bile ya sahih olmaktan uzaktır, ya da resmi değil, putperestliği yasaklamaktadır.

İSLAM’da resim yapmanın yasaklandığını iddia edenler ayetleri değil, hep hadisleri delil getirirler. Bu konuda en çok bilinenlerden biri ise “Allah katında kıyamet günü azabı en şiddetli olan kimseler musavvirlerdir (resim yapanlardır)” hadisidir.

Bu hadisi yüzeysel bir bakışla ele aldığımız zaman herhangi bir şirk maksadı olmaksızın yalnızca içindeki estetik duygu veya mesleği icabı bir çocuk, çiçek, kuş resmi yapan kimsenin, Kuran’da çok acıklı azaba çarptırılacağı bildirilen katilden, soyguncudan, putperestten daha şiddetli azaba muhatap olacağını düşünmek gerekir. Oysa bu, aklen ve dinen mümkün değildir. Eğer resim yapmak bu kadar büyük cezayı gerektirseydi, mutlaka Kuran’da açık açık zikredilmesi icap ederdi. Kaldı ki, buradaki “musavvir” kelimesinden maksadın, tapmak için put yapan kimseler olduğu “azabı en şiddetli” ifadesinde zaten zımnen mevcuttur. Zira dinimize göre en şiddetli cezaya çarptırılacak olan kimseler putperestlerdir.

HZ. AYŞE’NİN PERDESİ
“Her kim hayat sahibi bir suret resmederse, ‘Hadi buna can ver bakalım’ denilerek azap edilir. Halbuki o, hayat vermek kudretini haiz değildir” sözleriyle yer alan hadis de bir öncekinin anlam bakımından aynısıdır. Diğer taraftan, “Hz. Ayşe’nin, üzerinde resimler olan bir perdesi vardı. Onu evin kapısına asmıştı. Allah’ın Resulü: ‘Onu gözümün önünden kaldır” dedi. Hz. Ayşe diyor ki: ‘Onu oradan kaldırıp iki yastık yaptım.” Bu perdenin indirilmesini gerektiren sebep, resmin kendisi değil, onun caminin içinden geçilerek girilen evin kapısında olmasıydı. Bu durumda Müslümanlar üzerinde kuş figürü bulunan bu perdeyi caminin bir parçası olarak kabul ederek camide kuş figürü bulunmasını Peygamber’in sünnetiymiş gibi kabul edecekti. Peygamber’in rahatsız olduğu asıl konu bu idi. Eğer O resimden rahatsız olsaydı ondan yastık yapılmasına da izin vermezdi.

KANATLI AT OYUNCAĞI
Diğer bir hadis de şöyledir: “Allah’ın Resulü, Ayşe’nin oyuncaklarla oynadığını görünce, Ona: “Bu nedir?” diye sorar. O da: “Kızlarım” cevabını verir. “Ya ortadakiler?” diye sorunca Ayşe “Attır” cevabını verir. Peygamber yine sorar: “Peki onun sırtındakiler nedir?” Ayşe: “Kanatlar” diye cevaplandırır. Bunun üzerine Allah resulü: “Bir kanatlı at, ha?” diye hayretini belirtince Ayşe de: “Duymadın mı ki, Süleyman Peygamber’in de kanatlı atları vardı” diye nefis bir cevap verir. Bunun üzerine Resulullah, azı dişleri görünecek şekilde güler.”

EVİNDEKİ YEDİ FİGÜR
Arapça bilenlerin daha iyi anlayacağı üzere, bu hadise göre Peygamber’in evinde yedi tane figür bulunmaktadır. Bu sayı yastıklardaki iki kuş figürü ile beraber dokuzu bulacaktır. Peygamberin evinde bu resimlerin bulunduğunu bilmemiz karşısında “İçinde resim olan eve melekler girmez” hadisinin sahih olamayacağı kendiliğinden ortaya çıkar. Zaten hadisçiler de bu hadisi zayıf olarak nitelerler. Kaldı ki “Bu melek, Cebrail mi, Azrail mi, İsrafil mi, Yazıcı melekleri mi, Mikâil mi, rahmet melekleri” sorusu bu sözün uydurma olduğunu iyice açığa çıkaracaktır.

Çünkü Cebrail, Peygamber evdeyken de vahiy getirdiği gibi, İsrafil sadece kıyamet gününü ilan etmekle, Mikail tabiat kuvvetlerini idare etmekle görevlidir. Can almakla görevli olan Azrail’in görevini yapmasına resim vs. engel olabilir mi? İçinde resim bulunan eve ‘Yazıcı Melekler’in giremeyeceğini düşünmek günah işlemek isteyenler için bulunmaz bir nimet olarak kabul edilebilir. Zira bazı aklı evvel kimseler günah işleyecekleri zaman evlerine böyle resimler koyup güya Yazıcı Melekleri engelleyebilirler! Görülüyor ki resmin yasak olduğunu ileri sürenlerin en kuvvetli delilleri bile ya sahih olmaktan uzaktır, ya da resmi değil, putperestliği yasaklamaktadır. Putperestlik ise eşyanın kendisinden çok, düşünce ve değer sistemi ile alakalıdır.

* Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Kategori: Mesaj Yorum yok
16May/190

TURİZMDE HER ŞEY GÜZEL OLACAK MI? – Bahattin YÜCEL

hqdefaultTURİZMDE HER ŞEY GÜZEL OLACAK MI? – Bahattin YÜCEL

Türkiye’de siyaset kurumu dünya ölçeğinde bir marka olan İstanbul’da, yerel seçimleri aradan geçen yaklaşık 1,5 aylık sürede sonuçlandıramadı.

Kötüye değil çok kötüye giden ekonominin, günlük hayatımızdaki etkilerinin daha az tartışılmasına, Ortadoğu’da girilen diplomasi çıkmazını kamuoyundan gizlemeye yarasa da, iktidarın bu tutumu sürerse; önümüzdeki günlerde ülkede “her şeyin çok güzel” olacağı hayli kuşkulu.

15May/190

Dürüst Olayım: Gelecek Çok Zor Olacak!… / Gürkan AVCI

ö

Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) Başkanı Gürkan Avcı’nın ‘DESAM Gençlik Konferansları’ toplantısında yaptığı konuşma özeti takdim olunur.

Dürüst Olayım: Gelecek Çok Zor Olacak!... / Gürkan AVCI

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruluş kod ve felsefesi itibariyle muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak istiyor. Hedef en ileri ahlak, bilgi ve teknoloji toplumu olmak. Hedef çok doğru çünkü 21. Yüzyılın dijital çağında bilgi, ahlak ve teknoloji üretmeyen milletler ya yok olacak ya da sefil köle bir toplum.

Mesele şu! Nasıl muasır medeniyet seviyesinin üzerinde yükselen bir Türkiye’ye dönüşürüz? Şu an hangi düzeydeyiz? Avantajlarımız ve engellerimiz neler? Nasıl başarabiliriz?

Dost acı söyler! Çok gerideyiz. Doğru bir yol haritası ve tam konsantrasyonla 25 yıl kadar çok sıkı çalışırsak zafer mümkün! Bu arada dijital çağın yenidünya düzeninde 10 yıla kalmaz tüm fırsat kapıları yeni bir çağ başlayana dek açılmamak üzere kapanacak, bilesiniz…

11May/190

Dikkate almaya değmez mi?

AKPartili esnafsın, bankada acil işin var. Dükkanda kalfa, çırak yok. Kilit vurmak yerine dükkanı CHP'li yan komşun kasap Mehmet’e emanet edersin; komşu gözkulak olur musun bir saat işim var dersin, o da kendi dükkanı gibi bakar, AK Parti il merkezini arayıp bu ricada bulunamazsın. Bulunsan da gelip dükkanını bekleyen olmaz.

CHP’lisin gece saat 02:00, 3 yaşındaki bebeğin ateşlenmiş altında araban yok, AK Partili üst komşun emekli memur Rıza amcanın zilini çalarsın, pijamalarıyla koşar gelir. Alır oğlunu götürür hastaneye. Gece boyu seninle nöbet tutar başında. CHP il başkanlığını aramazsın. O saatte arasan da bırak geleni, telefona bakan bile olmaz.

Eeee, çocuk büyüdü artık. Okula yazdıracaksın. Araştırdın sordun soruşturdun. Herkes Nalan öğretmen iyidir dedi. Gittin okula kayıt için, bir de baktın ki MHP il başkanının eşi. Bildiğin koyu ülkücü. Vazgeçmezsin, okulda CHP’li AKP’li öğretmen aramazsın. O bildiğin ülkücü öğretmene emanet edersin çocuğunun geleceğini. Senden benden de iyi sahip çıkar. Kendi çocuğu gibi gözünden bile sakınır.

O partilisin, bu partilisin, ideolojin, fikrin ne olursa olsun bu yaşına kadar yanında olduğun, sokağa çıktığında selâmlaştığın, hal hatırını soran dostların, arkadaşların, komşuların, akrabaların seninle aynı fikri paylaşmak zorunda değildir. Ve yaşadığın sürece iyi yada kötü gününde bu insanlar senin yanındadır her zaman. . .

Düğün dernek edersin misafirlerinin arasında AK Partili de, CHP'li de, MHP'li de, diğer partililer de vardır...

Hediye getirirler, altın takarlar; cenazen olur taziyeye gelirler. Yeri gelir tabutunun altına hep birlikte girer, omuz verirler. Arkandan helal ederler haklarını. Düğününe, taziyene AK Parti Genel Başkanı gelmez, Cumhurbaşkanı gelmez, CHP Genel Başkanı gelmez, MHP Genel Başkanı ya da Başbakan da gelmez…

Selânı bile duymaz onlar. Ama olur da onlar yüzünden kırarsan sevdiklerini bu sefer işte o zaman yalnız hissedersin kendini. Komşunla, eşinle, dostunla tepişme...

Dünya bir tane ve hepimiz burada yaşıyoruz, ama acı ama tatlı.

Daha sıkı sarılalım birbirimize.

Klavye başında klavye canavarı,direksiyon başında direksiyon canavarı olmayalım.

Kategori: Mesaj Yorum yok
10May/190

Şükürler olsun..

GTUR4532

Kategori: Mesaj Yorum yok
8May/190

Adalet öldü!..

2d7c33f8-a0cb-42c1-980a-af12250099db (1)

Kategori: Mesaj Yorum yok
7May/190

İlginç… Çok ilginç.

AKLIM ALMIYOR, BİRİSİ AÇIKLASIN LÜTFEN...

Oy kabinine giriyorsun,

4 farklı oy kullanıp tek zarf içine pusulaları koyuyor ve sandığa atıyorsun.

Aaa o da ne?.. kullandığım oylardan 3'ü geçerli, biri geçersiz.

Sandık aynı sandık, başkan aynı başkan, kurul üyeleri aynı, zarf aynı...

İlginç... Çok ilginç…

Kategori: Mesaj Yorum yok
7May/190

3 Mayıs 1944 davasın da 23 sanık..

RENP1680

Kategori: Mesaj Yorum yok
6May/190

Şükürler olsun ilk sahur sofrasından kalktık..

10443454_509478562511955_2919996973358358680_n

Kategori: Mesaj Yorum yok
5May/190

Şeker gibi.. / Dr. Alaattin BÜYÜKKAYA

2-3 (1)Şeker gibi.. / Dr. Alaattin BÜYÜKKAYA

Ne kandırıkçı, hatalı bir söz!

Misafire şekerli tatlılar, mesela, helva, baklava, sütlaç, kadayıf, pekmez, bal ve bal şurubu gibi şeyler ikram etmeyi misafirperverlik olarak görmek gibi...

Çocukken, kafamız daha fazla çalışsın diye pekmez içerdik...

Yarım tepsi kadayıf, ya da 30 tane tulumba tatlısı veya Şam tatlısını bir defada yemeyi marifet saydığım günleri hatırlarım.

Artık yaş ilerledikçe Sağlık işleriyle uğraşmakta ustalaşmama rağmen eski hasarları gidermek kolay değil.

Şimdi uyarma zamanı: Ramazan bayramında tatlı ikramı yaparak kazanmayı umduğunuz sevapları heba etmeyin. Şekerli tatlılarla insanlar bir bakıma zehirleniyor. Bayramın adına da şeker bayramı demeyelim. Çocuklara şeker ikram ederek yanlış alışkanlıklar edinmelerine vesile olmayalım.

Gelin bu Ramazanda şekeri ve karbon hidratlı beslenmeyi hayatımızın merkezinden uzaklaştıralım.

Uzun, sağlıklı ve daha enerjik yaşamak için topyekun farkındalık yaşayalım.

Herkese iyi pazarlar.. Selam, sevgi ve saygılar..

Dr. Alaattin BÜYÜKKAYA

Kategori: Mesaj Yorum yok
2May/190

Kişilikli bir insana değer verirsen..

ISWY5117

Kategori: Mesaj Yorum yok
1May/190

Mayıs ayın da?..

3474486098_87e00619ab (1)

Neden Mayıs ayı?

Çünkü;

01 Mayıs 1955 tarihinde Kandıra’da dünyaya gözlerimi açmışım.

21 Mayıs 1978 tarihinde biricik eşim ile evlendim,

20 Mayıs 1980 tarihinde SEKA Genel Müdürlüğünde ilk memuriyete başladım,

15 Mayıs 1998 tarihinde 4.çocuğum Zeynep Gökçen dünyaya geldi,

17 Mayıs 2014 tarihinde 2.torunum Tuna dünyaya teşrif etti,

15 Mayıs 2015 tarihinde kayınvalidem Fevziye Özhan Baykara ebediyete uğurlandı,

acı ve tatlısı ile daha niceleri Mayıs ayında yaşandı..

Kategori: Mesaj Yorum yok
1May/190

Mayıs bahardır..

GXIV1830

Kategori: Mesaj Yorum yok
29Nis/190

Süleyman Uluocak; “Demokrasi mücadelesi veren bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

GOTH9775

 Sevgili arkadaşım Süleyman Uluocak diyor ki!..

TEŞEKKÜR EDERİM...

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerini geride bıraktık.
Millet İttifakı Listesinden İBB ve Zeytinburnu Meclis ile İmar Komisyonu Üyesi olarak
seçilmeme ve aday olmama destek olan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Yerel seçimlerinin galibi; Tevazu, hoşgörü ve halkın değişim arzusu olmuştur.
Seçimlerin kazananı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Ekrem İMAMAOĞLU ile
Türk Demokrasisi olmuştur.

Bu seçim döneminde bizleri yalnız bırakmayan ve seçim çalışmalarında yanımızda olan, bize yol gösteren, seçim sandıklarının başından 1 dakika bile ayrılmadan Demokrasi mücadelesi veren bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Mimar Süleyman Uluocak

Kategori: Mesaj Yorum yok
27Nis/190

Türk olmak ne kadar da zor!..

58441974_2380532152274471_5078828845046431744_n

Kategori: Mesaj Yorum yok
26Nis/190

Kocaeli 11.Kitap Fuarı başlıyor!..

57308537_2516081521757008_1933369027099361280_o

Kategori: Mesaj Yorum yok
26Nis/190

Doğu Türkistan Atasözü..

türk-atasözleri-duygusal (1)

Kategori: Mesaj Yorum yok
25Nis/190

Adaletli mi?

adalet_1

Kategori: Mesaj Yorum yok
24Nis/190

İnsan kime denir?

resimli-özlü-sözler-2

Kategori: Mesaj Yorum yok